Różne rodzaje wosków różnią się składem chemicznym i ekstrakcją. Upraszczamy złożoną sytuację, patrząc tylko na woski syntetyczne i naturalne. Woski syntetyczne składają się głównie z parafiny (np. w świecach), a w woskach naturalnych występują woski zwierzęce (wosk pszczeli) i roślinne (zwłaszcza wosk carnauba). Aby wosk był polerowalny i wodoodporny, potrzebne są dodatkowe rozcieńczalniki (np. terpentyna) i oleje.

Antyczne woski i woski meblowe są interesujące dla pożądanego uszczelnienia i pielęgnacji powierzchni mebli, ale także wykończenia dla shabby chic.

Czym właściwie jest antyczny wosk?

Do około początku stylu biedermeier (1815) nie było szelaku. Tak więc wszystkie meble w tym czasie (około 17 wieku) były woskowane lub olejowane. Surowcami do produkcji wosków w tym czasie były wosk pszczeli i terpentyna. Dzisiejsze zabytkowe woski produkowane są głównie według starej receptury.

Szczególnie do stosowania w projektach shabby-chic, gdzie ma powstać trwała powierzchnia dla kolorów niewytrzymujących na ścieranie, polecamy tylko woski bez terpentyny. PNZ Wosk do Antyków jest idealny do prawie wszystkich zastosowań: jest beztłuszczowy, odporny na ślinę i pot (DIN 53160) i nadaje się do zabawek dla dzieci (DIN EN 71-3), a zatem jest nieszkodliwy dla zdrowia. Doskonały również jako zamiennik past do mebli. Istnieje w naturze i 3 odcieniach, które tworzą sztucznie antyczną patynę.

Jak zabezpieczyć meble za pomocą PNZ wosk do antyków ?

Ważne w obróbce wosku są przede wszystkim dużo cierpliwości, a także odrobina troski. Użyj miękkiej i niestrzępiącej się szmatki i kilku operacji, ponieważ drewno wchłania wosk. W każdym razie nakładanie musi być wykonane równomiernie. A potem najlepiej przy niewielkim nacisku i na małych powierzchniach częściowych pokrywać kolejne fragmenty powierzchni.

Kiedy używasz PNZ wosk do antyków po raz pierwszy, z pewnością zauważysz na własne oczy, kiedy na powierzchni jest wystarczająco dużo wosku: wosk jest ostatecznie wchłaniany przez drewno lub zaczyna twardnieć. Nie martw się, nie możesz się pomylić, z wyjątkiem zabrania zbyt dużej ilości wosku na raz. Po prostu spróbuj, zauważysz, jak szybko poczujesz tę rzecz.

Jeśli widoczna jest jednolicie matowa powłoka, bardzo ważne jest: pozwól woskowi stwardnieć przez noc!

Następnie utwardzony wosk jest polerowany. Weź czystą, miękką szmatkę i poleruj małymi, okrężnymi ruchami z minimalnym naciskiem na powierzchnię, aż uzyska jedwabisty błyszczący wygląd. Trwa to dłużej niż aplikacja. Ponownie daj woskowi czas na stwardnienie.

Mamy nadzieję, że jesteś teraz pewny w doborze odpowiedniego wosku i życzymy powodzenia i wiele radości w upiększanych meblach!